Novinky

STC smí jako jediná v EU provozovat systém sledovatelnosti tabákových výrobků

Ing. Michal Žurovec
Ing. Michal Žurovec Vedoucí oddělení Tiskové a zahraniční protokol

Vydáno

  • Veřejný sektor
  • Soukromý sektor
  • Státní tiskárna cenin
  • Ministerstvo financí
  • Tisková zpráva
  • Tabák

Společná tisková zpráva STC a MF

Pašování a padělání tabákových výrobků má zamezit nový systém, který v rámci členských států zavedla Evropská unie. Každé balení tabákových výrobků, ať už paleta, karton nebo dokonce i krabička cigaret, získá již během výroby svůj jedinečný digitální kód. Od května 2019 tak bude možné mimo jiné i přes mobilní aplikaci snadno identifikovat původ výrobku a spolu s tím i jeho pravost.

Systém sledovatelnosti tabákových výrobků spočívá v digitálním značení výrobku jedinečným kódem, a to již v průběhu jeho výroby. V rámci České republiky, a jako první v EU, je vydavatelem těchto kódů Státní tiskárna cenin. Právo přidělovat výrobcům jedinečné identifikátory získala STC na základě Usnesení vlády ČR č. 671 ze dne 17. 10. 2018, které je v souladu s Prováděcím nařízením Komise (EU) 2018/574 o technických normách pro zavedení a provoz systému sledovatelnosti tabákových výrobků.

Cílem tohoto opatření je zejména zvýšení informovanosti spotřebitele o pravosti a původu výrobku a minimalizace prostoru pro černý trh. Díky speciálnímu označení lze totiž lépe monitorovat původ a objem výroby, a v neposlední řadě kontrolovat cestu výrobku v průběhu celého dodavatelského řetězce až na pulty prodejen v zemích určení. Tyto unikátní kódy s bezpečnostními prvky umožní kontrolním orgánům nejen bezpečně rozeznat padělané cigarety, ale zamezí se tím také daňovým únikům způsobených pašováním legálních cigaret ze zemí s nižší spotřební daní.

Státní tiskárna cenin neustále sleduje současné trendy na trhu a intenzivně se věnuje inovaci stávajících a vývoji nových produktů. A systém Track&Trace je jedním z nich.

Nejčtenější