Novinky

Ecofin: Společné zdanění internetových gigantů je zpátky ve hře

Ing. Mgr. Tomáš Weiss
Ing. Mgr. Tomáš Weiss Vedoucí oddělení Komunikace s médii

Vydáno

  • ECOFIN
  • Finanční trh
  • Zahraničí EU
  • Zahraniční sektor
  • Tisková zpráva

Na dnešní neformální videokonferenci Ecofin jednala Alena Schillerová se svými evropskými protějšky především o zdanění digitální ekonomiky. Tématem diskuze byla i aktuální hospodářská a finanční situace v EU a Národní plány pro obnovu a oživení členských států.

Spojené státy americké aktuálně po nástupu administrativy nového prezidenta Joe Bidena obnovily jednání o globálním zdanění digitální ekonomiky na úrovni OECD. Evropská unie proto spolu s americkou administrativou hledá cestu, jak dosáhnout toho, aby nadnárodní internetové firmy platily daně v zemích, kde nabízejí své digitální služby či jiné produkty a ne tam, kde sídlí. Výsledkem prací by měla být komplexní reforma zdaňování zisků nadnárodních korporací.

„Internetoví giganti u nás platí daně, které absolutně neodpovídají jejich ziskům v České republice. A to není fér vůči ostatním firmám. Nejen u nás, ale v každé zemi na světě platí, že bez vybudované IT infrastruktury a bez funkčního právního systému by žádná firma nemohla pořádně dělat svůj byznys a nevydělala by téměř nic,“ komentuje potřebu zdanění digitální ekonomiky ministryně financí Alena Schillerová.

Ministři také řešili aktuální hospodářskou situaci jednotlivých států a výhledy do budoucna. Evropská komise členským státům ve svém prohlášení doporučila zachovat pro tento i příští rok adekvátní fiskální podporu. Jakmile dojde ke zlepšení epidemické situace, měly by se státy podle Komise zaměřit na prorůstová opatření, která nastartují stabilní a udržitelné oživení.

Jedním z nich je i Nástroj na podporu a oživení (RRF), který je klíčovou součástí strategie hospodářské obnovy EU po pandemii Covid-19. Jeho cílem je podpořit členské státy v provádění strukturálních reforem a veřejných investic. Odhadovaná celková alokace na granty v rámci RRF, kterou bude moci Česká republika čerpat v letech 2021-2026, činí přibližně 175 miliard korun. Podmínkou pro čerpání je vypracování Národní plány obnovy.

„V tuto chvíli ladíme poslední detaily Národního plánu obnovy, tak abychom mohli finální verzi předložit Evropské komisi do 30. dubna,“ dodává ministryně Schillerová. Na dnešním zasedání Ecofinu prezentovali své Národní plány obnovy ministři Řecka, Litvy a Belgie.

Doporučované

Nejčtenější