Novinky

České předsednictví EU 2022

Informace Ministerstva financí k předsednictví ČR v Radě EU.

ilustrace

Aktualizováno

ECOFIN během CZ PRES schválil pomoc Ukrajině, rozdělil miliardy na derusifikaci energetiky a zavedl minimální korporátní daň

Mezi největší úspěchy půlročního předsednictví ČR na úrovni Rady ECOFIN patří dohoda na poskytnutí finanční pomoci Ukrajině ve výši €24 mld., rozdělení €20 mld. z balíku RePowerEU na diverzifikaci evropské energetiky či implementace Pilíře II dohody OECD, jenž zavádí minimální 15% daň pro velké nadnárodní společnosti, do práva Evropské unie (EU).

Aktualizováno

ECOFIN: Ministři debatovali finanční pomoc Ukrajině, revizi fiskálních pravidel a plán obnovy Maďarska

Ministři financí EU dnes v Bruselu pod vedením Zbyňka Stanjury diskutovali pokračování makrofinanční pomoci Ukrajině ve výši 18 mld. EUR v příštím roce. Otevřeli také debatu nad zprávou Evropské komise o možné revizi evropských fiskálních pravidel a přijali společnou deklaraci vyzývající Evropský parlament k omezení personálních výdajů.

Vydáno

Zasedání Rady ECOFIN dne 6. prosince 2022

V úterý dne 6. prosince proběhne v Bruselu jednání ministrů financí zemí EU. Poslední řádné zasedání Rady ECOFIN během předsednictví ČR v Radě EU (CZ PRES) bude tradičně předsedat ministr financí Zbyněk Stanjura. Ministři se budou věnovat především pokračování finanční pomoci Ukrajině, návrhu nového rámce pro správu hospodářských záležitostí, včetně nastavení fiskálních pravidel, a plánu obnovy Maďarska.

Vydáno

Zasedání Rady ECOFIN dne 8. listopadu 2022

V úterý dne 8. listopadu proběhne v Bruselu jednání ministrů financí zemí EU. Zasedání Rady ECOFIN bude v rámci předsednictví ČR v Radě EU (CZ PRES) předsedat ministr financí Zbyněk Stanjura.