Novinky

UKONČENÝ PROGRAM: Kompenzační bonus (jaro 2021) – nejčastější otázky a odpovědi

oddělení 7402 - Komunikace s veřejností
oddělení 7402 - Komunikace s veřejností

Vydáno

  • Koronavirus
  • Často kladené otázky
Aktualizováno 6. 5. 2021 15:00
  • Aktualizace otázky č. 5
  • Aktualizace otázek č. 2 - 5
  • Aktualizace otázek č. 2 - 3
  • Publikace - Další otázky a odpovědi
  • Aktualizace otázky č. 4
  • Publikace otázky č. 6
  • Aktualizace otázek č. 3 - 4
  • Aktualizace otázky č. 3

1. Pro koho je nový kompenzační bonus určen?

Stejně jako podzimní kompenzační bonus je i ten nový určen osobám samostatně výdělečně činným, malým s.r.o. a dohodářům.

2. Mohu již žádat o nový měsíční kompenzační bonus?

Ano, o nový kompenzační bonus již je možné požádat.

3. Jakým způsobem a kde bude možné o nový kompenzační bonus zažádat?

Žádost je možné vyplnit prostřednictvím online formuláře a podat e-mailem, datovou schránkou, poštou, osobně na podatelně či nově také prostřednictvím online finančního úřadu. Nový kompenzační bonus bylo možné čerpat zpětně od 1. února, nicméně obecná lhůta pro únorový kompenzační bonus již uplynula. Žádat se dá nyní za období od 1. března do 31. května 2021.

4. Jakou maximální částku mohu v rámci nového kompenzačního bonusu čerpat?

Za předpokladu splnění podmínek daných zákonem je nově možné čerpat až 1 000 Kč za den v případě OSVČ a společníků s.r.o. U dohodářů zůstává výše bonusu na 500 Kč za den. Zákon zavedl dvě bonusová období - únor a březen letošního roku. Vláda ale rozhodla o prodloužení kompenzačního bonusu až do konce dubna. Je tedy možné žádat za měsíce únor, březen a duben 2021.

Pro subjekty s nižšími příjmy (například důchodci a studenti) může být částka bonusu v individuálních případech redukována, aby nedocházelo v jednotlivých případech k vyšší kompenzaci, než činil skutečný pokles jejich reálných příjmů v daném období.

5. Lze kombinovat původní kompenzační bonus s tím novým?

Ano, přestože nový bonus 1 000 Kč denně platí zpětně od 1. února 2021, kombinace s původním bonusem je možná. Při kombinaci kompenzačních bonusů však můžete dohromady získat maximálně 1 000 Kč denně.

6. Ve srovnávaném období jsem obdržel dotaci v rámci programu určeného na podporu podnikatelů zasažených epidemickou situací (např. COVID – kultura). Ovlivní to nějak výpočet poklesu příjmů nutný pro vznik nároku na kompenzační bonus?

Nikoliv. Příjmy z dotačních programů a jiných podpor určených podnikatelům nejsou příjmy odpovídající tržbám z prodeje výrobků, zboží a služeb plynoucích z Vaší podnikatelské činnosti, a jako takové se mezi srovnávané příjmy nepočítají. Srovnávat tak budete vždy jen příjmy z tržeb ve srovnávacím a srovnávaném období.

 

Další otázky a odpovědi

Odpovědi na specifické dotazy a detailní informace o jednotlivých situacích naleznete na internetových stránkách Finanční správy, která má správu kompenzačního bonusu na starosti.

Dotazy a odpovědi k Novému kompenzačnímu bonusu 2021 – web FS

 

Doporučované

Nejčtenější