Novinky

Daň z nabytí nemovitosti bude zrušena? A daňové odpočty na hypotéku také?

oddělení 7402 - Komunikace s veřejností a zahraniční protokol
oddělení 7402 - Komunikace s veřejností a zahraniční protokol

Vydáno

  • Často kladené otázky
  • Koronavirus

Daň z nabytí nemovitosti bude zrušena? A daňové odpočty na hypotéku také?

Pokud bude přijat návrh Ministerstva financí, který předloží v příštích dnech vládě, pak ano, daň z nabytí nemovitostí bude skutečně zrušena. Aby se minimalizoval efekt nežádoucího zamrznutí trhu s nemovitostmi v následujících dnech (kdy by mohli kupující čekat, než zrušení daně z nabytí nemovitosti vstoupí v platnost), bude návrh opatřen retrospektivní účinností. Po dokončení legislativního procesu tak bude zákon účinný zpětně, a to k předem stanovenému datu.

Ministerstvo financí rovněž navrhuje zrušit daňové uplatnění odpočtů na hypotéku, ale pozor, to by se týkalo jen těch daňových poplatníků, kteří nemovitost koupili již po nabytí účinnosti zákona, tedy bez nutnosti platit daň z nabytí nemovitosti.

Možnost uplatňovat si daňové odpočty na hypotéku samozřejmě zůstane všem, kteří nabývací daň při nákupu nemovitosti zaplatili. Změna se tedy vyplatí všem.

Nemusíte se také bát, že by refinancování stávající hypotéky znamenalo, že přijdete o možnost uplatňovat daňové odpočty. Zákon na tuto situaci bude pamatovat a při refinancování hypotéky se pro vás nic nezmění.

Další podrobnosti představí Ministerstvo financí v následujících dnech.

Doporučované

Nejčtenější