CZ EN

ČR navazuje úzkou spolupráci se 14 zeměmi v oblasti on-line hazardu

Česká republika se stala jedním z patnácti signatářů mezinárodní dohody o spolupráci v oblasti internetových her, které stojí v šedé zóně mezi počítačovými hrami a ilegálním hazardem. Iniciativa reaguje na sílící trend stírání hranic mezi on-line počítačovými hrami a hazardem na internetu. Aktuálně je problematika řešena zejména v souvislosti s tzv. loot boxy, tedy balíčky s náhodně generovaným herním vybavením, které může být směnitelné za skutečné peníze. „Jestliže si ve hře za koruny, eura či dolary koupím bednu s náhodně vygenerovaným herním vybavením, které potom mohu prodat jinému hráči za vyšší cenu, než byla cena bedny, může se z hlediska zákona jednat o hazard. Legislativa samozřejmě není ve všech zemích stejná, proto s kolegy ze zahraničí spojujeme síly, abychom postupovali jednotně a koordinovaně,“ vysvětluje ředitel odboru Státního dozoru nad hazardními hrami Karel Blaha.

Herní regulátoři se řídí mírně odlišnými zákony vymezujícími oblast hazardu v jednotlivých zemích, nicméně všichni deklarují společný zájem na ochraně spotřebitelů, především nezletilých a prevenci před gamblingem. Značné riziko v tomto ohledu představují sílící prvky hazardu nejen v on-line počítačových hrách, ale také v hrách a aplikacích na chytrých telefonech. „Základní verze hry na chytrý telefon nebo tablet bývá ke stažení zdarma. Teprve poté, co se do hry zaberete, vám po nějaké době nabídne připlatit si pár korun za větší meč, rychlejší auto nebo životy navíc. A z pár korun se brzy může stát mnohem větší suma. Některé hry pak umožňují předměty sázet, další lákají na točící válce. Prvky hazardu a principu vkládání peněz do hry se tak prostřednictvím těchto aplikací dostávají hlavně k dětem a teenagerům, což je velmi nebezpečný trend,“ říká Karel Blaha, který za ČR dokument o spolupráci podepsal.

Deklarace je výstupem z třídenní konference Gaming Regulators European Forum (GREF), která se uskutečnila na konci května. Místem konání byla poprvé v historii Praha, protože zahraniční regulátoři projevili velký zájem seznámit se s úspěchem nového českého zákona o hazardních hrách. Signatáři si budou předávat zkušenosti, spolupracovat na řešeních a koordinovat svůj postup. Společně s Českou republikou deklaraci podepsala Velká Británie, Francie, Rakousko, Nizozemsko, Polsko, Norsko, Irsko, Španělsko, Portugalsko, Lotyšsko, Malta, Gibraltar, ostrov Man a ostrov Jersey. K podpisu dokumentu se v budoucnu mohou připojit další státy, v současnosti je nejblíže k podpisu stát Washington.

Dokumenty ke stažení

Dokumenty ke stažení

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.