Novinky

III. pilíř RVF - Jedno inkasní místo

sekce 05 - Daně a cla
sekce 05 - Daně a cla

Vydáno

  • Reforma veřejných financí 2007-2010

Projekt vytvoření jednoho inkasního místa pro příjmy veřejných rozpočtů (JIM).

Jedno inkasní místo pro příjmy veřejných rozpočtů (JIM)

Projekt jednoho inkasního místa pro příjmy veřejných rozpočtů je jeden ze tří pilířů daňové reformy, který by mohl fungovat od roku 2014.

Jde o vytvoření nové soustavy orgánů státní správy, která bude integrovat funkce výběru příjmů veřejných rozpočtů, všech daní, cel a sociálního a zdravotního pojištění, na jeden účet, aby poplatník a plátce měl v podstatě jednoho partnera, vůči kterému si bude splňovat veškeré svoje registrační povinnosti, platit všechny odvody, bude kontrolován jenom z jednoho místa. Jde tedy o celkové zjednodušení systému a maximální snížení administrativní zátěže.

Klíčovým prvkem reformy je sjednocení všech funkcí výběru daní, cel a odvodů do jediného úřadu, takže pro splnění svých daňových a odvodových povinností nebudou muset poplatníci jednat s několika úřady a vyplňovat velké množství formulářů.

Projekt JIM je jedním z prioritních úkolů ministerstva financí, na kterém se podílejí, kvůli pojistnému, také ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo zdravotnictví.

Na Projektu JIM se jako poradní orgán podílí Světová banka, která má s podobnými projekty zkušenosti. 

 

Související informace:

 


Doplňující informace - Aktuálně o projektu JIM:

 

Doporučované

Nejčtenější