Ministerstvo financí ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a Ministerstvem zdravotnictví předkládá do meziresortního připomínkového řízení Návrh zákona o změně zákonů v souvislosti se zřízením Jednoho inkasního místa (JIM).
Ministr financí Miroslav Kalousek dnes na tiskové konferenci představil reformu přímých daní a odvodů. Jedná se o třetí pilíř komplexní daňové reformy po již fungujícím procesním pilíři (nový daňový řád) a připravovaném institucionálním pilíři (Jedno inkasní místo – JIM).
Dne 1.1.2011 nabývá účinnosti zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád. Tento zákon nahrazuje dosavadní procesní předpis, a to zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů. Daňový řád přináší celou řadu novinek, s kterými bychom rádi veřejnost ve stručnosti seznámili.
Zefektivnění činnosti Ministerstva financí v daňové oblasti
Dne 31. března 2010 proběhla 2. schůze Rady Projektu jednoho inkasního místa pro příjmy veřejných rozpočtů (Projekt JIM), složené z ministra financí, ministra práce a sociálních věcí a ministryně zdravotnictví. O jejím průběhu a přijatých závěrech byla připravena informace pro vládu ČR, kterou Rada odsouhlasila. Tuto informaci Ministerstvo financí předložilo, v rámci plnění úkolů vyplývajících z usnesení vlády č. 1462 ze dne 20. prosince 2006 a č. 1336 ze dne 3. listopadu 2008, vládě ČR na vědomí. Vláda ČR vzala informaci dne 24. května 2010 na vědomí.
Ministerstvo financí zveřejňuje na svých webových stránkách zprávu Světové banky, která je výsledkem poradní činnosti této instituce v přípravě projektu Jednotného inkasního místa (JIM). „Spolupráce Světové banky si velice vážím, protože má mnoho zkušeností s procesy integrace výběru daní a jiných veřejných odvodů z celého světa,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.
V průběhu února tohoto roku se v České republice uskutečnila mise Světové banky (SB), která pomáha Vládě ČR při tvorbě projektu Jednotného inkasního místa (JIM). Tým expertů SB se účastnil intenzivních jednání s tematickými pracovními skupinami, které zpracovávaly aspekty reformy týkající se nového procesního a organizačního uspořádání, lidských zdrojů a legislativy. Jednání se týkalo integrace daňové a celní správy a sjednocení výběru sociálního a zdravotního pojištění. Další mise se uskuteční v průběhu přípravy procesního modelu JIM, na který bylo vypsáno výběrové řízení.
Ministerstvo financí předložilo vládě návrh věcného záměru nového zákona o daních z příjmů včetně analýzy výjimek a osvobození, které jsou navrhovány ke zrušení. Současně celý materiál včetně připomínek z vnějšího připomínkového řízení zveřejňuje na svých webových stránkách.
Světová banka byla jako respektovaná organizace s mezinárodními zkušenostmi v oblasti institucionálních reforem požádána o spolupráci při přípravě integrace správy veřejných příjmů. Ministerstvo financí totiž v současné době připravuje komplexní reformu daňového systému, která má za cíl tento systém zjednodušit a přinést úsporu administrativních nákladů pro poplatníky i veřejný sektor. Jedním z pilířů reformy jsou právě institucionální změny, které spočívají v integraci daňové a celní správy a výběru odvodů na veřejné pojištění (zdravotní, nemocenské, důchodové atd.) do jednoho integrovaného orgánu státní správy. Cílovým stavem by měl být tedy jeden správce pro registraci, výběr, kontrolu a vymáhání těchto plateb, které by bylo možné platit jednou platbou na jednotný účet státu, bez ohledu na konečný počet odvodů a kdo je odvádí.
Ministerstvo financí vyzvalo veřejnost, aby se vyjádřila nejpozději do 30. června 2008 k Reformě daňového systému ČR 2010 na adresu: dane2010@mfcr.cz. Ministerstvo financí se bude došlými připomínkami zabývat a na základě jejich vypořádání předloží do vlády věcné záměry nových zákonů. Za zaslané podněty děkujeme.