Novinky

ekologické závazky

ekologické škody - lokality - ekologické smlouvy - dosavadní mechanismus odstraňování škod

ilustrace

Vydáno

Článek LN zaměnil ekozakázku a současný systém odstraňování škod

„NKÚ zkritizoval ekozakázku“
Lidové noviny | 29.6.2010 | strana: 13 | autor: Ondřej Stratilík

Lidové noviny - Systémové nedostatky, málo peněz a chyby ministerských úředníků. To je ve zkratce výčet hrubek, které v ekologické „superzakázce“ našel Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Lidové noviny - Všechny argumenty nicméně rozbíjí fakt, že NKÚ na systémové nedostatky ekozakázky upozornil už před pěti lety.

Reakce MF...

Vydáno

MF v případu Walter Jinonice postupuje korektně

"Waltrovka čeká na sanaci přes sedm let"
E15 | 19.2.2010 | strana: 4 | autor: Robert Zelenka

E15 - Ministerstvo financí mělo na vyhlášení otevřeného výběrového řízení na odstranění starých ekologických škod v areálu pražského podniku Walter - Jinonice více než sedm let. Přesto vybralo sanační firmu až letos.

E15 -Bez vypsání veřejné soutěže a bez konzultace s ministerstvem životního prostředí oslovili úředníci pět předem vybraných společností. Jak již tento týden informoval deník E15, zakázku téměř za 560 milionů korun přidělili společnosti Purum.

E15 -Podle dokumentů k případu odhalila analýza rizik závažné znečištění areálu Waltrovky již v roce 2002. O pět let později varovala další analýza před možností tvorby takzvaných sarkofágů obsahujících toxické kyanidové soli. A v roce 2008 zjistili geologové, že pražské metro vedoucí pod Waltrovkou může podobně jako polní drenáže odvádět kontaminované vody až k Vltavě. Ministerstvo financí se o případ začalo zajímat až loni, když odbor životního prostředí pražského magistrátu vyhlásil havarijní stav.

E15 -Havarijní stav byl ale ve Waltrovce vyhlášen už 22. dubna. Původní lhůta tří měsíců do zahájení sanace se nakonec ještě o půl roku prodloužila. Ministerstvo financí tedy mělo i po vyhlášení havarijního stavu na vypsání tendru devět měsíců. A to je podle zkušeností specializovaných firem dostatečná doba.

Reakce MF...

Vydáno

Ekologické škody – jednotlivé případy

Miliarda korun na špínu bez soutěže - Datum: 15.12.2009, Autor: Hany Farghali, Jan Sůra, Zdroj: Mladá fronta DNES, Rubrika: Ekonomika, Strana: 01

Mladá fronta DNES - Ministerstvo financí dává část zakázek bez soutěže, prý kvůli inspekci životního prostředí. Ta to odmítá. 

Komentáře MF k jednotlivým případům uvedeným v článku...

Vydáno

Návrh řešení ekologických závazků státu

Ministerstvo financí ČR připravilo návrh řešení ekologických závazků, který dnes rozesílá do mezirezortního připomínkového řízení. Vládě předloží návrh vypsat komplexní výběrové řízení na dodavatele, který formou koncese plně převezme odpovědnost za odstranění starých ekologických škod. Ekologické škody, které se stát zavázal odstranit na začátku 90. let, jsou vážným břemenem regionálního rozvoje, ohrožují životní prostředí a hrozí způsobením velmi významných ekonomických škod v případě žalob a arbitráží firem, kterým brání v užívání jejich majetku.