Novinky

2010

Ekozakázka MF - nepřesnosti v médiích za rok 2010.

ilustrace

Vydáno

Článek LN zaměnil ekozakázku a současný systém odstraňování škod

„NKÚ zkritizoval ekozakázku“
Lidové noviny | 29.6.2010 | strana: 13 | autor: Ondřej Stratilík

Lidové noviny - Systémové nedostatky, málo peněz a chyby ministerských úředníků. To je ve zkratce výčet hrubek, které v ekologické „superzakázce“ našel Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Lidové noviny - Všechny argumenty nicméně rozbíjí fakt, že NKÚ na systémové nedostatky ekozakázky upozornil už před pěti lety.

Reakce MF...

Vydáno

MF vyvrací nepravdivá tvrzení o komplexní ekologické zakázce

"Neprůstřelný supertendr "
Euro | 7.6.2010 | strana: 44 | autor: Čestmír Klos

Euro - Jak se ukazuje, výběrová komise má velkou moc. Původně v ní mělo být po zástupci z ministerstev životního prostředí a průmyslu, po jednom politikovi z ODS a ČSSD a tři představitelé ministerstva financí. Seznam skutečných členů komise, který předložil týdeníku EURO vrchní ředitel správy majetku Tomáš Uvíra, vyráží dech. Všichni jsou z ministerstva financí, seřazeni dle subordinace – první náměstek ministra Ivan Fuksa, druhý vrchní ředitel Tomáš Uvíra, dva ředitelé odborů a vedoucí oddělení, který má staré zátěže na starost.

Euro - Přezíravost k partnerům však bylo mnohem více cítit při přípravě zadávací dokumentace. Na ministerstvu životního prostředí a v České inspekci životního prostředí ji viděli až po vyhlášení výběrového řízení. Co kdyby jim do toho chtěli mluvit? Zůstalo množství nevyřízených připomínek a odborných výhrad.

Euro -Na obou ministerstvech a také v terénu se teď odehrávalo rozsáhlé roční šetření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) zaměřené na peněžní prostředky na odstraňování starých zátěží. Zveřejnění kontrolního závěru dosud vázne, ale říká se, že supertendr ještě nezačal, a už se zasloužil omnoho negativních zjištění.

Euro -Výběrové zřízení lze zrušit, je-li v rozporu se zákonem. Hybášková si je jista, že se supertendrem se začne porušovat zákon o veřejných zakázkách i původní zákon o privatizaci, a proto by se cesta k zastavení zakázky měla najít. Politička je přesvědčena, že s tímto typem zakázek k nám přichází nepříliš akceptovatelný jev privatizace státních služeb. Do způsobu sanací nebudou státní úředníci moci mluvit. „Je to typicky české. Po vyhlášení tendru všichni, kdo se dosud starali oodstraňování průmyslových zátěží, najednou znejistěli a přestali sanovat. Zavládl stav právní nejistoty,“ komentuje Hybášková. Vrchní ředitel Uvíra však tvrdí, že se všechno odehrává stejně jako dřív.

Euro - Má věřit tajnůstkářským úředníkům, že je všechno v pořádku? Nebo obavám, že čím větší tendr, tím větší chuť na korupční jednání?

Reakce MF...

Vydáno

MF v případu Walter Jinonice postupuje korektně

"Waltrovka čeká na sanaci přes sedm let"
E15 | 19.2.2010 | strana: 4 | autor: Robert Zelenka

E15 - Ministerstvo financí mělo na vyhlášení otevřeného výběrového řízení na odstranění starých ekologických škod v areálu pražského podniku Walter - Jinonice více než sedm let. Přesto vybralo sanační firmu až letos.

E15 -Bez vypsání veřejné soutěže a bez konzultace s ministerstvem životního prostředí oslovili úředníci pět předem vybraných společností. Jak již tento týden informoval deník E15, zakázku téměř za 560 milionů korun přidělili společnosti Purum.

E15 -Podle dokumentů k případu odhalila analýza rizik závažné znečištění areálu Waltrovky již v roce 2002. O pět let později varovala další analýza před možností tvorby takzvaných sarkofágů obsahujících toxické kyanidové soli. A v roce 2008 zjistili geologové, že pražské metro vedoucí pod Waltrovkou může podobně jako polní drenáže odvádět kontaminované vody až k Vltavě. Ministerstvo financí se o případ začalo zajímat až loni, když odbor životního prostředí pražského magistrátu vyhlásil havarijní stav.

E15 -Havarijní stav byl ale ve Waltrovce vyhlášen už 22. dubna. Původní lhůta tří měsíců do zahájení sanace se nakonec ještě o půl roku prodloužila. Ministerstvo financí tedy mělo i po vyhlášení havarijního stavu na vypsání tendru devět měsíců. A to je podle zkušeností specializovaných firem dostatečná doba.

Reakce MF...

Vydáno

Ekologická zakázka – průběh tendru

Rozpočet pro shnilou zemi
Týden | 21.12.2009 | rubrika: Názory a komentáře | strana: 80 | autor: Martin Fendrych

Týden - Každý rozumí, o čem jde řeč. Třeba obří tendr na odstranění ekologických škod (až 115 miliard korun), který získala jedna firma. Prý se „musí dotáhnout“ (Janota), jinak státu hrozí žaloby!

Reakce MF...