Novinky

Nepřesnosti v médiích

Ekozakázka MF - nepřesnosti v médiích za roky 2009 - 2011.

ilustrace

Vydáno

Nepřesnost: Zrušení ekotendru

"Ekotendr skončil. Bez vítěze"
Lidové noviny | Datum: 22.12.2011 | Rubrika: Peníze & byznys | Strana: 19 | Autor: Kamila Jušková, David Tramba

Lidové noviny - „…Kalousek také ještě před svým zářijovým obratem upozorňoval na hrozbu mezinárodní arbitráže, pokud vláda soutěž zruší. Společnost Marius Pedersen Engineering však uvedla, že nebude na stát podávat arbitrážní žalobu, pokud vláda zakázku ukončí bez určení vítěze.“

Reakce MF...

Vydáno

Zrušení ekozakázky by obcím peníze nepřineslo

"Nečas: Z daní dostanete více"
Datum: 22.9.2011 | autor: Pavel Otto | Zdroj: E15 | rubrika: Události | strana: 02

E15 - … Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury lze nalézt další prostředky jak v dotačních titulech, tak ve sdílených daních. Stanjura také zmínil možnost zrušit mnohamiliardový tendr na staré ekologické zátěže, který naopak prosazuje Kalousek.

Reakce MF...

Vydáno

Ministerstvo financí nepodalo na společnost PPF žádné správní podání

„Po ovoci z tendrů poznáte je“
Hospodářské noviny | 5.4.2011 | rubrika: Názory | strana: 10 | autor: Jiří Leschtina

Hospodářské noviny - „Kdyby byl Kalousek smířený s vyhasnutím tendru, muselo by mu být lhostejné, kdo se ho zúčastní. Přesto ministr do poslední chvíle „udával“ Kellnerovu společnost u antimonopolního úřadu a snažil se ji vyšachovat. Tím jen přiživoval podezření, že nechce v soutěži nikoho, kdo by nezapadl do možné kartelové dohody dalších tří uchazečů.“

Hospodářské noviny -„Kdyby Kalousek počítal, že tahle soutěž nebude mít vítěze, proč by s novým otevřením „data roomu“ rozšířil seznam znečištěných lokalit na 510, když až dosud ministerstvo mluvilo o 345 případech? Jeho úřad to vysvětluje zvýšením transparentnosti zakázky. Spíš jde ale o snahu ještě víc nafouknout beztak megalomanský tendr, aby vítěz mohl nasadit a vláda pak náležitě zdůvodnit cenu, z níž by plynuly pěkné korupční peníze.“

Reakce MF...

Vydáno

Článek LN zaměnil ekozakázku a současný systém odstraňování škod

„NKÚ zkritizoval ekozakázku“
Lidové noviny | 29.6.2010 | strana: 13 | autor: Ondřej Stratilík

Lidové noviny - Systémové nedostatky, málo peněz a chyby ministerských úředníků. To je ve zkratce výčet hrubek, které v ekologické „superzakázce“ našel Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Lidové noviny - Všechny argumenty nicméně rozbíjí fakt, že NKÚ na systémové nedostatky ekozakázky upozornil už před pěti lety.

Reakce MF...

Vydáno

MF vyvrací nepravdivá tvrzení o komplexní ekologické zakázce

"Neprůstřelný supertendr "
Euro | 7.6.2010 | strana: 44 | autor: Čestmír Klos

Euro - Jak se ukazuje, výběrová komise má velkou moc. Původně v ní mělo být po zástupci z ministerstev životního prostředí a průmyslu, po jednom politikovi z ODS a ČSSD a tři představitelé ministerstva financí. Seznam skutečných členů komise, který předložil týdeníku EURO vrchní ředitel správy majetku Tomáš Uvíra, vyráží dech. Všichni jsou z ministerstva financí, seřazeni dle subordinace – první náměstek ministra Ivan Fuksa, druhý vrchní ředitel Tomáš Uvíra, dva ředitelé odborů a vedoucí oddělení, který má staré zátěže na starost.

Euro - Přezíravost k partnerům však bylo mnohem více cítit při přípravě zadávací dokumentace. Na ministerstvu životního prostředí a v České inspekci životního prostředí ji viděli až po vyhlášení výběrového řízení. Co kdyby jim do toho chtěli mluvit? Zůstalo množství nevyřízených připomínek a odborných výhrad.

Euro -Na obou ministerstvech a také v terénu se teď odehrávalo rozsáhlé roční šetření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) zaměřené na peněžní prostředky na odstraňování starých zátěží. Zveřejnění kontrolního závěru dosud vázne, ale říká se, že supertendr ještě nezačal, a už se zasloužil omnoho negativních zjištění.

Euro -Výběrové zřízení lze zrušit, je-li v rozporu se zákonem. Hybášková si je jista, že se supertendrem se začne porušovat zákon o veřejných zakázkách i původní zákon o privatizaci, a proto by se cesta k zastavení zakázky měla najít. Politička je přesvědčena, že s tímto typem zakázek k nám přichází nepříliš akceptovatelný jev privatizace státních služeb. Do způsobu sanací nebudou státní úředníci moci mluvit. „Je to typicky české. Po vyhlášení tendru všichni, kdo se dosud starali oodstraňování průmyslových zátěží, najednou znejistěli a přestali sanovat. Zavládl stav právní nejistoty,“ komentuje Hybášková. Vrchní ředitel Uvíra však tvrdí, že se všechno odehrává stejně jako dřív.

Euro - Má věřit tajnůstkářským úředníkům, že je všechno v pořádku? Nebo obavám, že čím větší tendr, tím větší chuť na korupční jednání?

Reakce MF...

Vydáno

MF v případu Walter Jinonice postupuje korektně

"Waltrovka čeká na sanaci přes sedm let"
E15 | 19.2.2010 | strana: 4 | autor: Robert Zelenka

E15 - Ministerstvo financí mělo na vyhlášení otevřeného výběrového řízení na odstranění starých ekologických škod v areálu pražského podniku Walter - Jinonice více než sedm let. Přesto vybralo sanační firmu až letos.

E15 -Bez vypsání veřejné soutěže a bez konzultace s ministerstvem životního prostředí oslovili úředníci pět předem vybraných společností. Jak již tento týden informoval deník E15, zakázku téměř za 560 milionů korun přidělili společnosti Purum.

E15 -Podle dokumentů k případu odhalila analýza rizik závažné znečištění areálu Waltrovky již v roce 2002. O pět let později varovala další analýza před možností tvorby takzvaných sarkofágů obsahujících toxické kyanidové soli. A v roce 2008 zjistili geologové, že pražské metro vedoucí pod Waltrovkou může podobně jako polní drenáže odvádět kontaminované vody až k Vltavě. Ministerstvo financí se o případ začalo zajímat až loni, když odbor životního prostředí pražského magistrátu vyhlásil havarijní stav.

E15 -Havarijní stav byl ale ve Waltrovce vyhlášen už 22. dubna. Původní lhůta tří měsíců do zahájení sanace se nakonec ještě o půl roku prodloužila. Ministerstvo financí tedy mělo i po vyhlášení havarijního stavu na vypsání tendru devět měsíců. A to je podle zkušeností specializovaných firem dostatečná doba.

Reakce MF...

Vydáno

Ekologická zakázka – průběh tendru

Rozpočet pro shnilou zemi
Týden | 21.12.2009 | rubrika: Názory a komentáře | strana: 80 | autor: Martin Fendrych

Týden - Každý rozumí, o čem jde řeč. Třeba obří tendr na odstranění ekologických škod (až 115 miliard korun), který získala jedna firma. Prý se „musí dotáhnout“ (Janota), jinak státu hrozí žaloby!

Reakce MF...

Vydáno

Ekologické škody – jednotlivé případy

Miliarda korun na špínu bez soutěže - Datum: 15.12.2009, Autor: Hany Farghali, Jan Sůra, Zdroj: Mladá fronta DNES, Rubrika: Ekonomika, Strana: 01

Mladá fronta DNES - Ministerstvo financí dává část zakázek bez soutěže, prý kvůli inspekci životního prostředí. Ta to odmítá. 

Komentáře MF k jednotlivým případům uvedeným v článku...

Vydáno

Odložení „ekotendru"

Datum: 21.10.2009, autor: Jitka Vlková, zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Ekonomika

Mladá fronta DNES - …Lidovci zase budou bojovat za kompenzaci matkám, kterým se má příští rok o pětinu snížit mateřská. Jde o 1,4 miliardy korun, další tři miliardy chce strana najít na vyšší dotace pro sociální služby. „Mohlo by se to zaplatit z peněz na likvidaci starých ekologických zátěží. Navrhneme, aby tato takzvaná megazakázka byla odložena,“ plánuje ekonomický expert KDU-ČSL Pavel Horák. Ohledně nesnižování mateřské strana přijde s novelou zákona o Janotově balíčku.

Komentář MF...