Novinky

Rodinné firmy představují hodnoty, ze kterých by si stát měl vzít příklad

samostatné oddělení 9004 - Tiskové a zahraniční protokol
samostatné oddělení 9004 - Tiskové a zahraniční protokol

Vydáno

  • Soukromý sektor

Na úvod konference „Rodinné firmy na rozcestí“ to sdělil ministr financí Andrej Babiš posluchačům Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické. Společně s ním se panelové diskuse na úvod mezinárodní konference podnikatelů i výzkumníků zúčastnil také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a předseda představenstva Asociace malých a středních podniků (AMSP) Karel Havlíček.

„Rodinná firma není postavena na honbě za ziskem, nýbrž na vizi, hodnotách a vzájemné soudržnosti. Členové drží pohromadě a pomáhají si i v těžkých časech, kdy pracují třeba bez výplaty jen, aby rodinný podnik přežil,“ vyzdvihl Andrej Babiš. Připomněl tradici rodinných firem, která na našem území sahá do období Československé první republiky i to, že důsledky jejího násilného přerušení čtyřiceti lety komunistického režimu jsou na segmentu rodinných firem v ČR dodnes silně znát.

Všichni diskutující se shodli, že více než čtvrtstoletí od obnovy tržní ekonomiky v Česku se většina rodinných firem dostává do fáze generační výměny, kdy z rozhodujících pozic odchází zakladatelé firem a stojí před nelehkým úkolem hladkého předání rodinného podnikání do rukou mladší generace. Statistiky ze západních zemí přitom ukazují, že generační obměnu dobře zvládne jen asi třetina rodinných firem. Panelisté se shodli, že jako handicap ze strany státu vnímají, že český právní řád doposud nezná pojem rodinná firma, což ztěžuje možnost, aby stát rodinné firmy jakýmkoliv způsobem podporoval. Přitom např. v zabezpečení a poskytování služeb na venkově hrají malé rodinné podniky nezastupitelnou úlohu. Přítomní ministři se shodli, že vzhledem k blížícím se parlamentním volbám bude tato otázka patrně jedním z prvních úkolů nové vlády.

Doporučované

Nejčtenější