Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Dementi a reakce ministerstva na nepřesnosti a zavádějící informace.

ilustrace
Kdo
Typ
Období

Celkem 750 stránek pro témata Lidé MF

Ilustrační obrázek - Rozdělování daní obcím

Vydáno

Rozdělování daní obcím

Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí, s Luděkem Tesařem, organizátorem petice za změnu financování obcí, s Janou Jurečákovou, senátorkou /SNK/, s Janem Pijáčkem, předsedou Sdružení místních samospráv České republiky, starostou Vlčnova, s Martinem Havlem, starostou Prosetína, s Františkem Hubáčkem, starostou Pilníkova a se Zdeněkem Mühlem , starostou Vítězné

  • Starostové několika set měst a obcí z celé republiky předali poslancům, senátorům a vládě petici. Protestují tak proti systému přidělování dotací a žádají nápravu novým zákonem o rozpočtovém určení daní. Pokud během měsíce neuvidí ze strany politiků žádný posun, jsou připraveni v protestech přitvrdit.
Ilustrační obrázek - Arbitráž mezi Českým státem a Nomurou je u konce

Vydáno

Arbitráž mezi Českým státem a Nomurou je u konce

Rozhovor s Radkem Šnáblem, ředitelem odboru Mezinárodně právní ministerstva financí

  • Arbitráž mezi Českým státem a Nomurou je tedy u konce. Stát vyplatí japonské investiční společnosti necelé tři miliardy a sedm set milionů korun. Rozhodlo se o tom po zhruba osmi letech sporu mezinárodním arbitrážním řízením v Londýně. Odškodnění se počítalo podle algoritmu dohodnutého oběma stranami v roce 2006. Za tehdejšího ministra financí Vlastimila Tlustého se Česko i Nomura dohodly na smíru. Připomeňme, že stát v roce 2000 uvalil na IPB, kterou Nomura tehdy vlastnila, nucenou správu a pak jí prodal ČSOB. Nomura tvrdí, že nevýhodně. V arbitráži šlo původně o čtyřicet miliard korun. O další podrobnosti teď požádám ředitele Mezinárodně právního odboru ministerstva financí Radka Šnábla. Přeji dobré ráno.

Vydáno

Aféra století? Ne, jen rychlé řešení

Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí

  • Článek »Vláda si koleduje o aféru století« (HN, 10. června) zcela opomíjí zásadní fakta z problematiky odstraňování starých ekologických zátěží. Každé hospodářsko-politické rozhodnutí přináší své náklady a výnosy. Právě o těchto výnosech komentář mlčí. 

Vydáno

Ministerstvo financí předkládá vládě svůj návrh řešení starých ekologických závazků státu

Rozhovor s Tomášem Uvírou, vrchním ředitelem skupiny Správa majetku MF ČR.

  • Ministerstvo financí předkládá vládě svůj návrh řešení starých ekologických závazků státu. Odstraňování ekologických škod, které vznikly v podnicích ještě před privatizací, tedy do roku 92, by se mělo radikálně změnit. Součástí návrhu je totiž výběrové řízení na dodavatele, který převezme plnou odpovědnost za odstranění škod, tedy na jediného dodavatele. Stát by měl vyčlenit pro tento účel kolem sta miliard korun. V našem vysílání je teď hostem vrchní ředitel skupiny Správy a majetku ministerstva financí Tomáš Uvíra. Přeji vám dobré dopoledne. 

Vydáno

Spor mezi japonskou bankou Nomura a ČR

Rozhovor s Radkem Šnáblem, ředitelem mezinárodně právního odboru MF ČR a Pavlem Mertlíkem, hlavním ekonomem Raiffeisenbank.

  • Vleklý spor mezi japonskou bankou Nomura a českým státem je u konce. Londýnská arbitráž na základě prohraného sporu vyměřila Česku druhou nejvyšší pokutu v historii. Spory Nomury se státem o IPB připomene kolegyně Jitka Hanžlová. 

Vydáno

Kolik dostane Nomura?

Rozhovor s Radkem Šnáblem, ředitelem mezinárodně právního odboru MF ČR a s Janem Macháčkem, komentátorem Hospodářských novin.

  • Více než tři a půl miliardy korun, to je účet za prohraný spor českého státu s japonskou společností Nomura. Už dva roky bylo jasné, že Česko musí platit. Arbitři v Londýně museli ještě vyčíslit sumu. Údajně mohla být až dvojnásobná. 

Vydáno

Vláda schválila zakázku na likvidaci ekologických škod ČR

Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí

  • Na odstranění starých ekologických zátěží stát vypíše jednu velkou zakázku. Návrh ministerstva financí schválila vláda na svém dnešním zasedání. Hodnota neodstraněných ekologických závazků státu se odhaduje přibližně na sto patnáct miliard korun. Jakým způsobem chce vláda dodavatele prací vybrat, o tom teď budeme mluvit s náměstkem ministra financí Ivanem Fuksou. Dobrý večer. 

Vydáno

Senát bude schvalovat nový zákon proti praní špinavých peněz

Rozhovor s Janem Málkem, náměstkem ministra financí

  • Senát má dnes schvalovat nový zákon proti praní špinavých peněz. Má pomoci v boji proti financování terorismu a organizovaného zločinu tím, že ztíží možnost legalizovat výnosy z trestné činnosti. Nově se počítá s tím, že se účastník obchodu bude identifikovat při každé transakci převyšující částku jednoho tisíce eur, tedy zhruba pětadvaceti tisíc korun. Ve spojení jsme teď s náměstkem ministra financí Janem Málkem, dobrý den. 

Vydáno

Jak je to s daněmi doopravdy

Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí

  • O uplynulém víkendu jsme se dočkali dvou zavádějících výroků na téma daňového zatížení od předních politiků, kteří jsou považováni za ekonomické experty svých politických stran. Na jejich nepřesnosti je potřeba zareagovat. 

Vydáno

Peníze: V Lucemburku o slovenském euru

Rozhovor s Tomášem Zídkem, náměstkem ministra financí

  • No, já si myslím, že se neočekává nějaká změna nebo nějak jiné rozhodnutí, než souhlas se vstupem Slovenska do eurozóny. Jediné, co zřejmě vůči Slovensku ministři přijmou, je, že upozorní Slovensko na, na vyšší inflační rizika a Slovensko bude muset inflaci nějakým způsobem řešit.