Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Dementi a reakce ministerstva na nepřesnosti a zavádějící informace.

ilustrace
Kdo
Typ
Období

Celkem 442 stránek pro témata Nepřesnosti

Ilustrační obrázek - Povodně z pohledu právních předpisů v oblasti účetnictví

Vydáno

Povodně z pohledu právních předpisů v oblasti účetnictví

Urban Jiří, Kde jsou účty? Voda je vzala, Ekonom, 23. 7. 2009, s. 50

„Když se záznamy po střetu s divokou vodu ztratí, zničí nebo poškodí tak, že dojde ke změně jejich obsahu, je třeba provést „opatření k obnovení průkaznosti účetnictví“, tedy jeho zpětnou rekonstrukci. V případě, kdy je zcela vytopena část budovy, kde byl umístěn účetní archiv, může být naplnění litery zákona zcela nemožné. Když nemáte doklady zálohovány a dojde k jejich zničení, ocitáte se v pozici podnikatele, který nevede účetnictví. A může vám být finančním úřadem uložena pokuta až do výše šesti procent hodnoty vašich aktiv“. 

Ilustrační obrázek - Internetové sázení

Vydáno

Internetové sázení

Perknerová Kateřina, Dát dům charitě, copak jsem padlý na hlavu? (rozhovor s Cyrilem Svobodou), Deník (různé regionální mutace), 20. 7. 2009:
*Otázka: Pod vaším vedením se lidovci začali velmi ostře vyjadřovat k různým tématům. Rozhodli jste se například tvrdě zakročit proti hazardu, hlavně internetovému sázení, čímž se dost lišíte od vašeho odrodilce Miroslava Kalouska. Jak vážně to myslíte?
**Cyril Svoboda: Lišíme se velmi a myslíme to vážně. Podle pravidel EU a našeho práva je internetové sázení služba, a když se povolí, tak se může povolit všem, nebo nikomu. Exministr financí Kalousek to povolil jen několika vybraným společnostem. Jsem si jistý, že ti neúspěšní podají žalobu, vyhrají a stát zaplatí náhradu škody.
*Otázka: Miroslav Kalousek ale vždy tvrdil, že není jiné cesty než povolit, neboť EU nedovoluje rozlišovat na zahraniční a domácí poskytovatele. A ti cizí u nás už léta sázky přes internet nabízejí.
**Cyril Svoboda: To je lež jako věž. Judikatura Evropského soudního dvora říká, že je čistě vnitřní věcí každé země, zda zakáže či nikoli. Dá se tedy zakázat všem. Stejně jako šíření dětské pornografie.

Vydáno

Povolování interaktivních videoterminálů

Leschtina Jiří, Modlitbami proti hazardu, Hospodářské noviny, Názory, 8.7.2009, s.8. Ministerstvo se brání, že když nějaká společnost splní podmínky loterijního zákona, musí terminály povolit. To ovšem není vůbec jisté. V zákoně stojí, že povolení může být vydáno jen tehdy, když nedojde k porušení právních předpisů a narušení veřejného pořádku. Ale právním předpisem je i městská vyhláška, zakazující herny právě v zájmu veřejného pořádku!  

Vydáno

Progresivní zdanění

Holuša Jiří, Obnoví progresivní zdanění, E15, 18. 6. 2009, s. 2. Sociální demokracie chce po případném úspěchu v podzimních volbách do sněmovny zavést osmatřicetiprocentní daň z příjmu pro hrubé příjmy nad 1,2 milionu korun ročně. Oznámil to místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka s tím, že strana chce obnovit progresivní zdanění příjmů. Nyní je daň z příjmu pro všechny 15 procent ze superhrubé mzdy, což odpovídá 23 procentům reálného zdanění. 

Vydáno

Ekologická daňová reforma

Charvát Hugo, Stejskal Jan;  (Ne)splněné vládní sliby, EkoList, 8. 6. 2009, s. 4: O ekologické daňové reformě se mluvilo jako o hlavním ekonomickém nástroji, který pomůže snížit výrobu energií ze „špinavých“ zdrojů a naopak podpoří výrobu i spotřebu „čistých“ zdrojů. Na oplátku se měla snížit cena práce tak, aby byla zachována neutralita reformy. Vláda počítala s tím, že peníze vybrané ze zdanění uhlí, elektřiny a zemního plynu budou využity ke snížení povinných plateb sociálního pojištění zaměstnavatelů. V první polovině roku 2008 měla vláda odhadnout roční výnosy a o jejich výši snížit odvody, a to s účinností od 1. ledna 2009. Všechno ale dopadlo jinak. Jak letos Ekolistu řekl Karel Korba z ministerstva financí, na nových daních se vybralo méně, než se čekalo, celkem zhruba 2,5 miliardy korun, zatímco podle původních předpokladů mělo jít o částku přesahující 4 miliardy. Podle Korby tak ministerstvo práce a sociálních věcí od změny zákona o sociálním pojištění upustilo - mimo jiné právě kvůli zanedbatelné výši inkasa nových daní.

Vydáno

Výnos daně z nemovitosti

HN, 4.6., str.16, Miroslava Jirsová. „Na základě dostupných čísel odhadujeme oproti očekávání z loňského dubna jen na daních za letošní rok výpadek 120 miliard korun. Deficit ve státním rozpočtu ve výši 150 miliard je tedy naprosto reálný,“ řekl HN ministr Janota. Za prvních pět měsíců roku se vybralo o 20 miliard korun méně než vloni, což je pokles o deset procent. V dalším období ale může dojít k ještě většímu výpadku.…Jedinou oblastí, která se možná na rozpočtu podepíše kladně, je daň z nemovitosti. Obce totiž většinou stanovily vyšší sazby daně. 

Vydáno

Příspěvky politickým stranám

Marie Valášková, Extremisté sahají po penězích státu, Hospodářské noviny, 2.6.2009, str. 3: Ve volbách do Evropského parlamentu, kam kandidují, totiž stačí získat jedno procento hlasů a strana dostane 30 korun za každý získaný hlas. V posledních volbách takto získala třeba strana Pravý blok 825 tisíc korun. V parlamentních volbách je k tomu nutné získat nejméně tři procenta. 

Vydáno

Ivan Fuksa: Cenu za ČSA neodhadujeme

E15, 22, května 2009, ČSA se cení na osm miliard korun, Igor Záruba: Náměstek ministra financí Ivan Fuksa, který má na starosti hospodaření s majetkem státu, se nicméně drží více při zemi. „Očekávám cenu v rozmezí od dvou do pěti miliard,“ uvedl na dotaz E15.

Vydáno

Sazba daně z příjmů fyzických osob

MFDnes, 13.5., str.1, Josef Kopecký, Nové volební trumfy ČSSD: Strana (ČSSD) chce zrušit zásadu, že všichni zaměstnanci odvádějí státu na daních stejně velké procento ze své mzdy. Chce se vrátit k několika daňovým pásmům.