Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Dementi a reakce ministerstva na nepřesnosti a zavádějící informace.

ilustrace
Kdo
Typ
Období

Celkem 442 stránek pro témata Nepřesnosti

Ilustrační obrázek - Dluhopisy ve švýcarských francích

Vydáno

Dluhopisy ve švýcarských francích

Proklatě výhodné dluhopisy. Datum: 9.11.2009 Autor: PETRA PELANTOVÁ Zdroj: Euro Strana: 62. MINISTERSTVO FINANCÍ. Jak zahraniční investoři vydělávají na emisi českých bondů v cizí měně. 

Ilustrační obrázek - Spotřební daň - pivo

Vydáno

Spotřební daň - pivo

Malé pivovary ničí daň. Datum: 2.11.2009 Autor: (opr, čtk) Zdroj: Zemědělec + další média Rubrika: Publicistika Strana: 05. Český svaz malých nezávislých pivovarů požádal premiéra Jana Fischera, aby zvážil zrušení zvýšení spotřební daně o 50 haléřů z jednoho půllitru piva, se kterým počítá schválený úsporný balíček. Návrh je prý pro malé pivovary likvidační a může úplně zničit tradiční české pivovarnictví. Většina menších pivovarů totiž tvrdí, že nebude moci cenu piva zvýšit, protože mají dlouhodobé smlouvy s obchodními řetězci. Náklady na zvýšení spotřební daně proto ponesou samy a s tím se těžko vyrovnají. „Dovoluji si vás ještě jednou požádat o zvážení a zastavení tohoto opatření, které nebude přínosem, ale ztrátou pro státní rozpočet,“ uvedl prezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiří Fusek v dopise adresovaném Fischerovi.
…U hektolitru desetistupňového piva se podle Fuska spotřební daň zvýší ze 240 na 340 korun, tedy o 42 procent. Další zdražování piva přinese plošné zvýšení DPH o jedno procento. Například pivovar, který ročně vyrobí sto tisíc hektolitrů piva, bude muset státu za rok podle propočtů svazu zaplatit o 10 milionů korun více na daních. 

Vydáno

Obce nemají ani na výplaty

Mladá fronta DNES, 6.11.2009, rubrika: Východní Morava, strana: 2, autor: Zdeněk Matyáš. Uherskohradišťsko - Prázdné obecní kasy, zpožděné výplaty zaměstnanců radnic, škrtání investic. Ekonomická krize dolehla také na drtivou většinu obcí. Například v Žitkové na Uherskobrodsku s necelými třemi stovkami obyvatel starostka Eva Hargašová každý den přemýšlí, jak přežít nejbližší měsíce. „Budí mě to ze spánku. Na krku máme čtyřleté splácení úvěru na nový vodovod. Při přípravě projektu nikdo netušil, že přijde krize. Na obci jsme si už škrtli výplatu za říjen a listopad,“ řekla starostka malé obce v Bílých Karpatech s ročním rozpočtem 1,8 milionu korun…. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba počítá návrh rozpočtu na rok 2010 „s navýšením peněz na výkon státní správy v přenesené působnosti o dvě miliardy korun“. Některé obce tak mohou počítat s příjmy až o stovky procent vyššími. 

Vydáno

Akcie Nové huti a arbitráže

Kellner s Tykačem vydělají miliardy, státu zbyl zlomek. Datum: 23.10.2009, Autor: Zuzana Kubátová, Zdroj: Hospodářské noviny, Rubrika: Titulní strana Strana: 01.

Dva nejbohatší Češi, Petr Kellner a Pavel Tykač, jsou blízko velkému obchodu s akciemi ostravských hutí Arcelor Mittal. Firmy obou finančníků mohou na akciích vydělat miliardy – a ukazuje se, že český stát, který se transakcí také účastnil, o výdělek přišel. Zisk pramení z prodeje čtrnácti procent akcií ostravských hutí. O ně se stát nejdřív přel s firmami, za nimiž stál právě Tykač s Kellnerem. V arbitráži padl verdikt, že stát má za akcie dostat 850 milionů, což ministerstvo financí vedené tehdy Miroslavem Kalouskem hodnotilo jako velkou výhru. Nyní se ale dokončuje obchod, kdy akcie doputují až k majoritnímu vlastníkovi hutí Lakšmí Mittalovi. Z dokumentů, jež mají HN k dispozici, vyplývá, že indický magnát za ně dá přes 7 miliard.

Vydáno

Odložení „ekotendru"

MfD, autor: Jitka Vlková, rubruika Ekonomika, 21.10.2009. …Lidovci zase budou bojovat za kompenzaci matkám, kterým se má příští rok o pětinu snížit mateřská. Jde o 1,4 miliardy korun, další tři miliardy chce strana najít na vyšší dotace pro sociální služby. „Mohlo by se to zaplatit z peněz na likvidaci starých ekologických zátěží. Navrhneme, aby tato takzvaná megazakázka byla odložena,“ plánuje ekonomický expert KDU-ČSL Pavel Horák. Ohledně nesnižování mateřské strana přijde s novelou zákona o Janotově balíčku.

Vydáno

Veřejné finance - česká noční můra

Metro, 15.10.2009, rubrika Finance, strana 13, autor (čtk): BRUSEL Česko má jedny z nejhorších veřejných financí v EU. Evropská komise jej včera přeřadila do skupiny nejvíce rizikových zemí. Skupiny jsou celkem tři, přičemž ČR se dosud nacházela v prostřední z nich. Vyšší rozpočtové deficity a hospodářská krize však Česko srazily až do poslední skupiny zemí, jejichž veřejné finance jsou jen stěží dlouhodobě udržitelné bez citelné reformy. Uvedl to včera ministr financí Eduard Janota. 

Vydáno

Ministerstvo financí nepovolilo on-line ruletu

Zuzana Luňáková, Sázení na síti zlákalo další tři firmy, Hospodářské noviny, 8.9.2009, str. 21: Ministerstvo financí udělilo tři nové licence. I na on-line ruletu… Ruleta na síti  - Na internetu by však již brzy kromě sportovních kurzových sázek mohly být i hazardní hry jako poker či ruleta. Tu totiž nabízejí v „běžném“ podnikání noví držitelé licencí pro internet, společnosti El Rancho či Rio Games.

Vydáno

Dohoda s Iránem nevázne na Ministerstvu financí

Žižka Jan, Český vývoz do Íránu raketově roste, E15, str. 1 a 9, 31.7.2009. „Celkový obchodní obrat se sedmdesátimilionovým Íránem je pořád relativně malý – podle Jukla za prvních pět měsíců činil export zhruba miliardu korun. S největšími obchodními partnery má Česko výměnu o dva řády větší. Řada firem nyní vidí překážky spíše na české straně a stěžuje si na nedostatečnou podporu exportu ze strany české vlády. Česká republika dosud s Íránem neuzavřela dohodu o zamezení dvojího zdanění a zádrhel je údajně na pražském ministerstvu financí.“ 

Vydáno

S transpozicí směrnice o DPH vláda nezaváhala

Havligerová Jana, Vláda zaváhala, a firmy na to doplatí, E15, 31. 7. 2009, s. 4

1) Zatímco podle nynějšího režimu je u služeb poskytovaných přes hranice států místem plnění DPH sídlo poskytovatele, napříště to bude místo příjemce služby. „Prakticky to znamená, že firmy budou muset úplně přestavět své účetní software,“ vysvětluje Martin Diviš z PricewaterhouseCoopers. A to u velkých firem může trvat až půl roku.

2) Firmy ovšem s tímto manévrem vyčkávají, a to kvůli liknavosti vlády. Kabinet totiž novelu zákona o dani z přidané hodnoty poslal dolní komoře parlamentu teprve na začátku července, a tak není vůbec jisté, kdy a jaká Poslanecká sněmovna novelu projedná. Teoreticky se může stát i to, že nebude do konce roku vůbec schválena. Přitom se jedná o povinné převedení evropské směrnice do českého práva, což je fakt známý od loňského listopadu.

3) Změn bude ovšem více. Nově se například zavádí povinnost vykazovat služby poskytnuté do jiných členských států v souhrnném hlášení. A to bude muset být podáno v elektronické podobě opatřené zaručeným elektronickým podpisem. Takže třeba zahraniční společnosti neregistrované v České republice by si měly co nejdříve opatřit zaručený elektronický podpis, který musí být v souladu s evropskou legislativou pro elektronické podpisy.