Novinky

Ministerstvo financí navrhuje dividendu ČEZ za rok 2021 ve výši 48 Kč na akcii

oddělení 7401 - Komunikace s médii
oddělení 7401 - Komunikace s médii

Vydáno

  • Ministerstvo financí
  • Tisková zpráva
  • Veřejný sektor
  • ČEZ
  • Hospodaření vládního sektoru

Ministerstvo financí coby majoritní akcionář společnosti ČEZ navrhuje, aby ČEZ letos vyplatil dividendu za rok 2021 ve výši 48 Kč na akcii. V souladu se stanovami společnosti tak MF podává protinávrh k původnímu návrhu představenstva na dividendu ve výši 44 Kč na akcii, který by znamenal celkovou výplatu dividendy ve výši 23,7 mld. Kč. Nově navrhovaná výše 48 Kč na akcii zůstává v mezích dlouhodobé dividendové politiky společnosti. Skládá se z řádné složky ve výši 41 Kč na akcii vycházející ze zisku dosaženého za rok 2021 (22 mld. Kč) a mimořádné složky 7 Kč na akcii zohledňující prodej bulharských aktiv (3,8 mld. Kč). Celková vyplacená dividenda v takovém případě dosáhne 25,8 mld. Kč.

„Vyšší příjem státu z dividendy ČEZu za loňský rok plně využijeme ke kompenzaci vysokých cen energií našim občanům a k dodatečnému financování sociální pomoci potřebným. Využití dividendy ČEZu právě na pomoc lidem s vysokými cenami energií považuji v tuto chvíli za jediné logické a správné,“ uvedl k návrhu akcionáře ministr financí Zbyněk Stanjura.

Ministerstvo financí zároveň navrhuje prodloužení termínu pro výplatu dividendy o tři měsíce z 1. srpna na 1. listopadu 2022. Všechny energetické společnosti v Evropě nyní čelí tlaku na cash flow z důvodu vysokých maržových vkladů na energetických burzách, které plynou z hrozby nedostatku zemního plynu a s tím souvisejícího prudkého nárůstu cen elektřiny na trzích. S ohledem na tento vývoj MF navrhuje posun termínu splatnosti dividendy tak, aby společnost měla delší časový prostor k zajištění dostatku likvidity.

Konečné rozhodnutí o návrzích provede řádná valná hromada společnosti ČEZ svolaná na 28. června 2022.

Doporučované

Nejčtenější