Novinky

Ministr financí odmítá vyjádření ministra L. Zaorálka: Finanční správa postupuje nezávisle

Ing. Michal Žurovec
Ing. Michal Žurovec Vedoucí oddělení Vnější vztahy a komunikace

Vydáno

  • Tisková zpráva
  • Finanční správa
  • Daně a cla
  • Daň
  • Veřejný sektor
  • Boj proti daňovým únikům

Ministerstvo financí se znovu ohrazuje proti snaze reportérů Seznam Zpráv S.S. a J.K. o diskreditaci postupů rezortu v rámci série "reportáží" zaměřených na problematiku zajišťovacích příkazů a souvisejícímu vyjádření ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který se na uvedené reportáže odkazuje.

Jak již Finanční správa v pondělí 16. října uvedla na pravou míru, pro svůj postup v případě firmy KM Plus měla prokazatelné důvody, jak ostatně potvrdily i dva rozsudky krajského soudu, dle kterých byla zjištění Finanční správy v této záležitosti opodstatněná. Patrně s ohledem na tuto skutečnost se v další reportáži místo objektivně vyvratitelných dezinformací objevily již zcela čiré a záměrně neurčité nepravdy.

Ministerstvo financí je podle kompetenčního zákona nadřazeno Generálnímu finančnímu ředitelství, které metodicky vede, přičemž do konkrétních kauz nezasahuje a z jejich průběhu ani nemá žádné informace. Tvrzení, že Ministerstvo financí nezákonným způsobem zasahuje do činnosti Finanční správy v konkrétních kauzách, se nezakládá na pravdě. Ze všech porad vedení Ministerstva financí i sekce Daně a cla jsou vždy pořizovány zápisy, z nichž vyplývá, že k žádnému takovému jednání nikdy nedošlo.

„Vyzývám důrazně pana ministra Zaorálka, aby s podobně závažnými obviněními nevystupoval na tiskové konferenci, ale, disponuje-li konkrétními důkazy, aby splnil svou občanskou povinnost a neprodleně informoval příslušné orgány činné v trestním řízení,“ prohlásil ministr financí Ivan Pilný.

„Jak pan Zaorálek nepochybně ví, odvolání generálního ředitele Finanční správy či náměstka ministra financí je plně v režimu služebního zákona. Jedná se o sdílenou kompetenci státního tajemníka a ministra financí, které se striktně řídí režimem zákona o státní službě. Vzhledem k tomu, že současná vláda je plně funkční, nebudu na rozdíl od pana ministra Zaorálka předkládat žádné podobně unáhlené návrhy na odvolání," doplnil ministr financí.

Doporučované

Nejčtenější