Novinky

Ministři financí ve Vídni jednali o možnosti společné žádosti o širší uplatnění reverse-charge

Ing. Radek Ležatka
Ing. Radek Ležatka Vedoucí oddělení Vnějších vztahů a komunikace

Vydáno

  • Ministerstvo financí
  • Tisková zpráva
  • Daň z přidané hodnoty
  • Daň
  • Veřejný sektor
  • Daňová povinnost
  • Daně a cla

První místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš se v pondělí ve Vídni zúčastnil pracovního oběda s rakouským ministrem financí Hansem Jörgem Schellingem, ministrem financí Slovenska Peterem Kažimírem, Bulharska Vladislavem Goranovem, Maďarska Mihály Vargou, a náměstkem ministra financí Německa Michaelem Meisterem. Tématem diskuze byla společná žádost některých členských států EU o výjimku na široké použití metody přenesení daňové povinnosti (reverse charge) podle článku 395 Směrnice EU o společném systému DPH.

„Karuselové podvody představují hrozbu nejen pro rozpočty členských států Evropské unie, ale jsou často spojeny s organizovaným zločinem, který sahá daleko za hranice jednotlivých států,“ uvedl k problematice Andrej Babiš. „Výše VAT gapu v EU ve výši 177 miliard EUR za rok 2012 je pro mě alarmující, nepochopitelná a trvám na tom, abychom tento problém řešili okamžitě“ dodal.

Přítomní ministři financí souhlasili, že problém karuselových podvodů je velmi vážný a je nutné přijmout účinná opatření co nejdříve. Metoda přenesení daňové povinnosti (reverse charge) je účinným nástrojem a všechny zúčastněné státy by uvítaly širší pravomoc při rozhodování o jeho uplatnění. Ačkoliv jsou názory na rozsah použití tohoto nástroje v jednotlivých státech různé, všichni ministři podporují případnou žádost o výjimku, která by umožnila uplatnit metodu přenesení daňové povinnosti (reverse charge) na širší okruh zdanitelných plnění než v současnosti.

Ministr Andrej Babiš inicioval diskusi o metodě přenesení daňové povinnosti (reverse charge) mezi ministry financí členských států EU již v červnu 2014. Pondělní setkání se uskutečnilo v návaznosti na setkání ministrů financí států V4, Rakouska a Německa v Praze dne 2. října 2014 a další kroky, které Česká republika v této věci v posledním roce podnikla a stala se tak v EU lídrem ve snaze zásadně snížit VAT gap a účinně zasáhnout proti daňovým podvodům zejména v oblasti DPH.

Doporučované

Nejčtenější