Novinky

Ministr financí Andrej Babiš podepsal Mnohostrannou dohodu o výměně informací

oddělení 2101 - Tiskové
oddělení 2101 - Tiskové

Vydáno

  • Ministerstvo financí
  • Tisková zpráva
  • Zahraniční sektor
  • Veřejný sektor
  • Boj proti daňovým únikům
  • Daň

První místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš v Berlíně podepsal Deklaraci, kterou se Česká republika připojila k Mnohostranné dohodě o automatické výměně informací o finančních účtech. K podpisu došlo na závěr sedmé konference Globálního fóra pro transparentnost a výměnu informací v daňových záležitostech, které se zúčastnilo 320 delegátů ze 101 členských zemí Globálního fóra, čtrnáct mezinárodních organizací a dvacet pět ministrů.

„Daňová kriminalita je mezinárodní problém, a proto jej musíme řešit ve spolupráci s ostatními státy,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš. „Podepsaná dohoda představuje významný pokrok v našem společném boji proti daňovým únikům a bude mít pozitivní dopad na veřejné rozpočty,“ dodal.

Česká republika jako člen neformální skupiny 56 zemí, která usiluje o brzké přijetí nového globálního standardu pro automatickou výměnu informací v otázce daní, zároveň vyjádřila svou podporu přijetí tohoto standardu co největším počtem jurisdikcí. To by vedlo k významnému zefektivnění boje s daňovými úniky v celosvětovém měřítku. Podle nového globálního standardu bude daňovým správám jednotlivých států umožněna výměna široké škály informací potřebných ke správnému zabezpečení výběru daní a uhrazení daňových pohledávek, a to včetně informací o zůstatcích na účtu.

Mezi nejdůležitější výsledky dvoudenního jednání patří také přijetí revidovaných kritérií výměny informací pro daňové účely, posilujících například požadavek na získání informací o skutečných vlastnících (beneficial ownership). Účastníci zároveň souhlasili s rozšířením mandátu Globálního fóra na dalších pět let (tj. do konce roku 2020).

Doporučované

Nejčtenější