CZ EN

Celkové daňové zatížení občanů pod průměrem evropských zemí OECD

Vývoj daňové kvóty po poslední revizi údajů o HDP se zlepšil. Podle této poslední revize dat za rok 2002 (nejaktuálnější mezinárodně srovnatelná statistika) došlo ke snížení tzv. složené daňové kvóty, tedy ukazatele, který měří celkové daňové zatížení občanů České republiky, a to o 2,2 procentního bodu z původních 39,2 % na 37 %. Po revizi dat se tedy Česká republika dostává pod celkový průměr evropských zemí OECD. Zároveň se dostává pod úroveň složené daňové kvóty Maďarska.

Graf: Česká republika v mezinárodním srovnání podle daňové kvóty

Pramen: OECD Revenue Statistics 2003 a propočty MF

Níže uvedený graf ilustruje skutečnost, že po přechodném období zvýšení daňového zatížení, které bylo vyvoláno především nezbytnými změnami v oblasti nepřímých daní (DPH a spotřební daně), se složená daňová kvóta vrátí v roce 2006 na úroveň jen o 0,3 % vyšší než v roce 2002 a v roce 2007 pak dále klesne pod úroveň roku 2002. Přispějí k tomu především změny na straně přímých daní. Pokles daně z příjmů podniků až na 24 % v roce 2006, zkrácení odpisových dob, společné zdanění manželů a daňové bonusy na děti přispějí k nižšímu zdanění ekonomické aktivity. Tato opatření se v plné míře projeví v roce 2006. Po tomto roce by složená daňová kvóta měla dále klesat.

Graf: Složená daňová kvóta

V rámci konsolidace veřejných rozpočtů, byla příjmová opatření z valné části již implementována, a tak bude v budoucnu zvýšený důraz kladen na implementaci výdajových opatření, která jsou základním stavebním prvkem každé úspěšné fiskální konsolidace.

 

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.