Novinky

2017

Odpovědi na často kladené otázky ohledně místních, správních a soudních poplatků.

ilustrace
Typ poplatku
Období

Vydáno

Plnění ohlašovací povinnosti

Je možné ze strany správce poplatku tolerovat nesplnění ohlašovací povinnosti poplatníka v případech, kdy potřebné údaje může správce poplatku zjistit z dostupných evidencí, které má k dispozici nebo z informačního systému základních registrů?

Vydáno

Poskytování informací z poplatkového řízení notářům

Jedná se o porušení mlčenlivosti správce poplatku dle § 52 a násl. zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád“), pokud poskytne informace z poplatkového řízení notáři v rámci jím projednávaného dědického řízení? Jinými slovy – existuje pro poskytování informací notářům výjimka z povinnosti mlčenlivosti daná daňovým řádem případně jiným právním předpisem?

Aktualizováno

Poplatek za vydání rybářského lístku na dobu 30 dnů

Podle vyhlášky č. 197/2004 Sb., k provedení zákona č. 99/2004 Sb., o rybníkářství, výkonu rybářského práva, rybářské stráži, ochraně mořských rybolovných zdrojů a o změně některých zákonů (zákon o rybářství) je možné vydat rybářský lístek na 30 dní ode dne jeho vydání. V zákoně o správních poplatcích v položce 14 sazebníku není uveden správní poplatek za vydávání lístku na uvedenou dobu. Jak má správní úřad zpoplatnit vydání rybářského lístku na 30 dní, když v § 13 odst. 8) zákona o rybářství je uvedeno, že vydání rybářského lístku podléhá správnímu poplatku?

Vydáno

Osvobození od správního poplatku – Spolky

V položkách 3, 4 a 5 sazebníku zákona o správních poplatcích jsou osvobozena, mimo jiné, občanská sdružení. S účinností od 1. 1. 2014 se všechna sdružení změnila na spolky. Jak je to nyní s osvobozováním spolků od správního poplatku, když v zákoně o správních poplatcích se o spolcích vůbec nehovoří?

Vydáno

Aplikace daňového řádu v řízení o správním poplatku

Správní úřad postupoval v řízení o správním poplatku podle zákona o správních poplatcích a podpůrně podle daňového řádu. Z jakého právního předpisu takový postup vyplývá? Domnívám se, že měl úřad postupovat podle správního řádu.

Vydáno

Osvobození od správního poplatku – Ověřování podpisu na potvrzení o žití

Může být přiznáno osvobození podle § 8 odst. 2 písm. a) zákona o správních poplatcích v případě, kdy správní úřad ověřuje podpis na potvrzení o žití nebo vydává matriční doklad pro doložení uplatnění práva v cizině, konkrétně důchodu přiznaného podle právního předpisu jiného státu?

Vydáno

Placení správních poplatků kolkovými známkami

Za ověření podpisu na listinách a za vyhotovení kopií těchto listin jsem chtěla na obecním úřadě zaplatit kolkovou známkou a rozdíl v částce doplatit v hotovosti. Příslušná pracovnice platbu kolkovou známkou odmítla s tím, že kolkovou známkou správní poplatek u nich na úřadě zaplatit nelze. Přijde mi to divné, když na katastrálním úřadě jsem správní poplatek kolkovou známkou platila. Byl postup ověřující pracovnice správný?

Vydáno

Osvobození od správního poplatku – Vydání nových cestovních dokladů za shořelé

Při požáru nám shořely mimo jiné i cestovní doklady vydané bezprostředně před požárem. Vzhledem k tomu, že máme zaplacenou zahraniční dovolenou, požádali jsme o vydání nových cestovních dokladů. Protože jsme při požáru přišli o veškerý majetek, dotázala jsem se na úřadě, zda i v tomto případě jsme povinni zaplatit správní poplatek. Bylo nám sděleno, že v položce 115 sazebníku zákona o správních poplatcích žádné takové osvobození uvedeno není.

Vydáno

Místní poplatek za komunální odpad - Osvobození jednoho z manželů

Jak lze u místního poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů podle § 10a odst. 1 písm. b) zákona o místních poplatcích uplatnit osvobození v případě, kdy vlastníky rodinného domu jsou manželé, přitom jeden z nich je od poplatku osvobozen podle ustanovení § 10b odst. 3 písm. d) - je umístěn v domově pro seniory.

Vydáno

Místní poplatek z ubytovací kapacity - Bezpečnostní sbory

Jsou ubytovatelé provozující zařízení Ministerstva vnitra, ve kterých je poskytováno ubytování příslušníkům Policie České republiky a Hasičského sboru České republiky, účastnícím se ozdravného pobytu, povinni platit místní poplatek z ubytovací kapacity?

Vydáno

Místní poplatek ze psů - Psi pro myslivost

V jakém rozsahu lze uplatnit osvobození místního poplatku ze psů, konkrétně ohledně osvobození od poplatku u mysliveckého psa? Uživatel honitby, myslivecký spolek, má 50 členů, z toho 40 členů vlastní psa, který má odpovídající zkoušky loveckého psa. Může uplatnit nárok na osvobození od poplatku pro všechny psy?

Vydáno

Místní poplatek z ubytovací kapacity - Užívání stavby v rozporu s kolaudačním rozhodnutím

Je dána platební povinnost k placení poplatku z ubytovací kapacity ohledně stavby zkolaudované jako ubytovna v případě, kdy majitelé postupně interiér budovy (bez změny kolaudace) přebudovali na byty? Majitel ubytovny „nájemníkům dává“ nájemní smlouvu dlouhodobého charakteru a místní poplatek z ubytovací kapacity odmítá platit. Obyvateli ubytovny jsou pouze cizinci, podle majitele mají v ubytovně trvalý pobyt.

Vydáno

Počátek běhu lhůty pro placení poplatku

Poplatek byl poplatkovému subjektu vyměřen platebním výměrem. Lhůta, po jejíž uplynutí nelze nedoplatek vybrat a vymáhat, činí 6 let. Který den je rozhodný pro počátek běhu této lhůty, den splatnosti poplatku stanovený v obecně závazné vyhlášce, nebo náhradní den splatnosti stanovený platebním výměrem?

Vydáno

Místní poplatek za komunální odpad - placení jednou osobou

Komu vyměřuje správce místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpad v případech, kdy je poplatek placen ve smyslu ustanovení § 10b odst. 2 zákona o místních poplatcích jednou osobou za fyzické osoby tvořící domácnost nebo žijící v rodinném nebo bytovém domě?

Vydáno

Místní poplatek ze vstupného - Charitativní účel akce

Pořadatelé kulturních akcí uvádějí ve formuláři v ohlášení akce, že výtěžek akce bude odveden na charitativní nebo veřejně prospěšný účel. Při konečném vyúčtováván akce uvedou, že celkový výtěžek byl nulový či v záporných hodnotách z důvodu vysokých nákladů na samotnou akci (vytápění sálu, honorář pro účinkujícího, OSA, ozvučení, atd.) Vybrané vstupné tedy nestačilo pokrýt veškeré náklady v souvislosti s akcí, výtěžek byl nulový. Je správný závěr, že pojem celý výtěžek akce se týká pouze vybraného vstupného a další náklady pořadatele akce ve spojitosti s pořádanou akcí se do něho nemohou započítávat?

Vydáno

Evidence na osobním daňovém účtu při přechodu poplatkové povinnosti

Jak postupovat při evidenci poplatku na osobním daňovém účtu při uplatnění ustanovení § 12 zákona o místních poplatcích, zejména ve vztahu k místnímu poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění využívání a odstraňování komunálních odpadů?

Vydáno

Místní poplatek za užívání veřejného prostranství - Cvičení maminek s dětmi

Provozuji na komerční bázi cvičení maminek s kočárky v městském parku. Cvičení probíhá tak, že cca 5 maminek běhá s kočárky po vymezených cestách a občas se zastaví k provedení cviků, jako jsou kliky, nebo protahovací cviky na travnaté ploše parku. Žádným způsobem neomezujeme ostatní v užívání parku v době našeho cvičení. Park je volně přístupný veřejnosti, podle oficiálních stránek obce je určen k rekreaci a sportu. Obecní úřad tvrdí, že se v našem případě jedná o zvláštní a tudíž zpoplatněné užívání, jehož definičním znakem je komerční charakter a užívání v rozporu s účelem.

Vydáno

Místní poplatek za komunální odpad – Vliv stanoviska Nejvyššího správního soudu 6 Afs 24/2016

Má fyzická osoba povinnost platit místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů, když veškerý vyprodukovaný odpad po krátkodobém pobytu v nemovitosti, kterou vlastní (rodinný dům, rekreační objekt) odváží a ukládá v místě trvalého pobytu? Musí fyzická osoba platit poplatek za komunální odpad podle zákona o odpadech i v jiné (další) obci, kde má nemovitost a obec má zaveden tento poplatek?

Vydáno

Vyměření poplatku při přechodu poplatkové povinnosti

Místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů byl poplatkovému subjektu vyměřen platebním výměrem. Po určitém čase bylo zjištěno, že na něj přešla poplatková povinnost nezletilé osoby. Je možné tuto povinnost vyměřit poplatkovému subjektu dalším platebním výměrem?

Vydáno

Využívání referenčních údajů z registrů v řízení o místních poplatcích

Správci místních poplatků, postupující podle zákona o místních poplatcích a daňového řádu, by měli mít pro identifikaci daňového subjektu k dispozici i rodné číslo. Je uvedený požadavek, týkající se jinak zákonem o místních poplatcích stanoveného přístupu správce poplatků do základních registrů, oprávněný?