Novinky

Česká konsolidační agentura hospodaří s rekordním ziskem

odbor 45 - Realizace ekologických závazků vzniklých při privatizaci
odbor 45 - Realizace ekologických závazků vzniklých při privatizaci

Vydáno

  • ČKA

TISKOVÁ ZPRÁVA - Česká konsolidační agentura hospodaří s rekordním ziskem

Výsledky České konsolidační agentury (ČKA) za devět měsíců letošního roku jsou nejlepší v historii. ČKA vykázala zisk ve výši 2,817 miliardy korun. Za stejné období loňského roku agentura zaznamenala ztrátu 2,899 miliardy, což činí meziroční zlepšení o 5,7 miliardy korun.

Díky kladnému hospodářskému výsledku neroste pohledávka ČKA za ministerstvem financí z titulu úhrady ztrát a tudíž nárok na státní rozpočet. Ministerstvo naopak ve třetím čtvrtletí uhradilo část ztrát ČKA z minulých let ve výši 12 miliard korun.

Příjmové inkaso ČKA za devět měsíců letošního roku dosáhlo 21,2 miliardy korun. „Daří se nám v praxi uplatňovat závěry Projektu 2007, který má za cíl aktivním přístupem založeným na osobní motivaci obchodníků urychlit vyřešení portfolia,“ uvedl generální ředitel ČKA Zdeněk Čáp. Mezi pohledávky, u nichž agentura ve 3. čtvrtletí zaznamenala významné inkaso, ať už ze splátek či z postoupení, patří Tchecomalt Group, SŽDC, IPB REAL INVESTMENT, SD INVEST či Proferta.

Bilanční suma ČKA činila ke konci září 82 miliard korun, což znamená, že od začátku roku poklesla již o 39 miliard.

Od ledna do září ČKA individuálně postoupila 470 pohledávek v účetní hodnotě 11,1 miliardy korun, výtěžnost prodaných pohledávek je nyní těsně pod 39 procenty.

Finanční skupina ČKA (tj. včetně společností Konpo a Česká finanční) v letošním roce rovněž nabídla investorům ve velkých blocích 12 tranší pohledávek v celkovém objemu téměř 70 miliard korun. „Blokové transakce přilákaly desítky investorů a díky vysoké konkurenci byly i výnosy z nich několikanásobně vyšší než v minulosti,“ řekl Zdeněk Čáp.

Splnění či spíše překonání plánu konečného výsledku hospodaření ČKA za celý letošní rok negativně ovlivní proces přebírání pohledávek od zdravotních pojišťoven, který začal v tomto měsící. Na základě usnesení vlády ČR a Poslanecké sněmovny zaplatí za tyto pohledávky ČKA zdravotním pojišťovnám do konce roku celkem 3,8 miliardy korun.

Jiří Pekárek,
tiskový mluvčí, Česká konsolidační agentura

Doporučované

Nejčtenější