Novinky

Vydali jsme

Přehled aktuálně vydaných informací v segmentech veřejného, soukromého a zahraničního sektoru. Nově přidané články.

ilustrace
Sektor
Oblast
Specifické téma
Období

Vydáno

Místní poplatek ze vstupného - Charitativní účel akce

Pořadatelé kulturních akcí uvádějí ve formuláři v ohlášení akce, že výtěžek akce bude odveden na charitativní nebo veřejně prospěšný účel. Při konečném vyúčtováván akce uvedou, že celkový výtěžek byl nulový či v záporných hodnotách z důvodu vysokých nákladů na samotnou akci (vytápění sálu, honorář pro účinkujícího, OSA, ozvučení, atd.) Vybrané vstupné tedy nestačilo pokrýt veškeré náklady v souvislosti s akcí, výtěžek byl nulový. Je správný závěr, že pojem celý výtěžek akce se týká pouze vybraného vstupného a další náklady pořadatele akce ve spojitosti s pořádanou akcí se do něho nemohou započítávat?

Vydáno

Místní poplatek ze psů - Psi pro myslivost

V jakém rozsahu lze uplatnit osvobození místního poplatku ze psů, konkrétně ohledně osvobození od poplatku u mysliveckého psa? Uživatel honitby, myslivecký spolek, má 50 členů, z toho 40 členů vlastní psa, který má odpovídající zkoušky loveckého psa. Může uplatnit nárok na osvobození od poplatku pro všechny psy?

Vydáno

Místní poplatek za užívání veřejného prostranství - Cvičení maminek s dětmi

Provozuji na komerční bázi cvičení maminek s kočárky v městském parku. Cvičení probíhá tak, že cca 5 maminek běhá s kočárky po vymezených cestách a občas se zastaví k provedení cviků, jako jsou kliky, nebo protahovací cviky na travnaté ploše parku. Žádným způsobem neomezujeme ostatní v užívání parku v době našeho cvičení. Park je volně přístupný veřejnosti, podle oficiálních stránek obce je určen k rekreaci a sportu. Obecní úřad tvrdí, že se v našem případě jedná o zvláštní a tudíž zpoplatněné užívání, jehož definičním znakem je komerční charakter a užívání v rozporu s účelem.

Vydáno

Místní poplatek za komunální odpad – Vliv stanoviska Nejvyššího správního soudu 6 Afs 24/2016

Má fyzická osoba povinnost platit místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů, když veškerý vyprodukovaný odpad po krátkodobém pobytu v nemovitosti, kterou vlastní (rodinný dům, rekreační objekt) odváží a ukládá v místě trvalého pobytu? Musí fyzická osoba platit poplatek za komunální odpad podle zákona o odpadech i v jiné (další) obci, kde má nemovitost a obec má zaveden tento poplatek?

Vydáno

Místní poplatek za komunální odpad - placení jednou osobou

Komu vyměřuje správce místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpad v případech, kdy je poplatek placen ve smyslu ustanovení § 10b odst. 2 zákona o místních poplatcích jednou osobou za fyzické osoby tvořící domácnost nebo žijící v rodinném nebo bytovém domě?

Vydáno

Místní poplatek z ubytovací kapacity - Užívání stavby v rozporu s kolaudačním rozhodnutím

Je dána platební povinnost k placení poplatku z ubytovací kapacity ohledně stavby zkolaudované jako ubytovna v případě, kdy majitelé postupně interiér budovy (bez změny kolaudace) přebudovali na byty? Majitel ubytovny „nájemníkům dává“ nájemní smlouvu dlouhodobého charakteru a místní poplatek z ubytovací kapacity odmítá platit. Obyvateli ubytovny jsou pouze cizinci, podle majitele mají v ubytovně trvalý pobyt.

Vydáno

Místní poplatek z ubytovací kapacity - Bezpečnostní sbory

Jsou ubytovatelé provozující zařízení Ministerstva vnitra, ve kterých je poskytováno ubytování příslušníkům Policie České republiky a Hasičského sboru České republiky, účastnícím se ozdravného pobytu, povinni platit místní poplatek z ubytovací kapacity?