Novinky

Tiskové zprávy

Oficiální tisková prohlášení a tiskové zprávy všech sektorů Ministerstva financí. Chronologicky řazená data.

ilustrace
Sektor
Téma
Období

Celkem 432 stránek pro témata Veřejný sektor

Ilustrační obrázek - Avízo: Tisková konference k jarní emisi spořicích státních dluhopisů - dne 3. května 2012

Vydáno

Avízo: Tisková konference k jarní emisi spořicích státních dluhopisů - dne 3. května 2012

Ve čtvrtek 3. května 2012 se bude konat tisková konference za účasti ministra financí Miroslava Kalouska k jarní emisi spořicích státních dluhopisů. Zveřejněn bude harmonogram, distributoři a distribuční místa, typy spořicích dluhopisů, úrokové výnosy a další podrobnosti.
  • Datum: 3. května 2012
  • Čas: 13.30
  • Místo: Ministerstvo financí, Letenská 15, Praha 1, místnost 116/B
  • Příchod nejpozději 15 minut předem, vstup pouze na novinářský průkaz.

Vydáno

Spořicí dluhopisy si bude moci koupit širší okruh zájemců

Jarní emise spořicích dluhopisů přinese kromě tzv. protiinflačního dluhopisu další významnou novinku. Dojde k rozšíření okruhu zájemců o další právnické osoby včetně obcí.

„V podzimní pilotní emisi jsme si vyzkoušeli, že systém funguje a nyní jej můžeme rozvíjet. Proto nyní okruh zájemců rozšiřujeme o celou řadu neziskových subjektů, kterým nabídneme stejnou možnost investice, jakou mají velké finanční skupiny a od loňského podzimu i domácnosti,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Vydáno

Vláda na svém včerejším zasedání schválila pravidelnou aktualizaci Konvergenčního programu ČR na léta 2011–2015

Vláda na svém zasedání dne 25. dubna 2012 schválila pravidelnou aktualizaci Konvergenčního programu ČR na léta 2011–2015 (KP) a předloží ji do 30. dubna 2012 Evropské komisi a Radě k hodnocení. KP specifikuje základní souhrnné makroekonomické a fiskální údaje a nejvýznamnější připravovaná rozpočtová opatření formou střednědobé fiskální strategie vlády reprezentující vývoj veřejných financí ČR ve středním i dlouhodobém horizontu.

Vydáno

Informace k jarní emisi spořicích dluhopisů

Jarní emise by měla být vydána v průběhu června, zatímco upisovací období (možnost objednávek) by bylo zahájeno v květnu. Emise se již v tuto chvíli připravuje. U jarní emise je v plánu objem v rozsahu 10 – 20 mld. Kč, pochopitelně ale bude záležet na zájmu upisovatelů (kupujících).

Vydáno

V roce 2012 lze očekávat stagnaci české ekonomiky

Podle aktuálních dat se v roce 2011 výkonnost české ekonomiky zvýšila o 1,7 %, meziroční růst se však v průběhu roku postupně zpomaloval. Ve 2. pololetí ekonomický výkon stagnoval (mezičtvrtletní pokles HDP ve 3. i 4. čtvrtletí o 0,1 %). Pro letošní rok počítáme s mírným růstem HDP o 0,2 %, v roce 2013 by se měl ekonomický výkon zvýšit o 1,3 %.

Související dokument:

  • Makroekonomická predikce České republiky - duben 2012

Vydáno

Výsledky pokladního plnění státního rozpočtu za leden-březen 2012

Ke konci března 2012 dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 258,4 mld. Kč, celkové výdaje 281,1 mld. Kč a schodek hospodaření 22,7 mld. Kč. Meziroční srovnání je zkresleno u záloh na regionální školství, kde do konce března 2012 došlo k platbám již na první čtyři měsíce roku, zatímco v roce 2011 byla v tuto dobu proplacena pouze záloha na 1. čtvrtletí roku. Při očištění tohoto zkreslení by celkové výdaje byly nižší a schodek by dosáhl cca 16 mld. Kč.

Vydáno

Problémy čerpání prostředků z fondů EU

Ministerstvo financí vyvrací účelově zkreslenou interpretaci, že hlavním problémem čerpání prostředků z fondů Evropské unie je systém auditů Ministerstva financí. Za problémy konkrétního operačního programu je totiž vždy primárně zodpovědný jeho řídící orgán.

Vydáno

Stanovisko k procesu v kauze Mostecké uhelné společnosti

Rozhodnutí jsme očekávali, není to žádné překvapení. Pikantní je, že švýcarská prokuratura připojení doporučila, soud však byl jiného názoru. To nic nemění na naší pozici poškozeného. Budeme se dále jako poškození účastnit řízení, včetně vyžadování přístupu do spisu. Nikdo nás nemůže zbavit pozice poškozeného, byť budeme mít omezenější procesní pravomoci. Podle našich informací, i kdyby soud naší žádosti o připojení vyhověl, odkázal by nás tak jako tak na civilní žalobu podanou u jiného soudu. Civilní žaloba bude podána v průběhu dubna.

Mgr. Ondřej Jakob
tiskový mluvčí MF