Novinky

Tiskové zprávy

Oficiální tisková prohlášení a tiskové zprávy všech sektorů Ministerstva financí. Chronologicky řazená data.

ilustrace
Sektor
Období

Celkem 348 stránek pro témata Veřejný sektor

Ilustrační obrázek - Informace k jarní emisi spořicích dluhopisů

Vydáno

Informace k jarní emisi spořicích dluhopisů

Jarní emise by měla být vydána v průběhu června, zatímco upisovací období (možnost objednávek) by bylo zahájeno v květnu. Emise se již v tuto chvíli připravuje. U jarní emise je v plánu objem v rozsahu 10 – 20 mld. Kč, pochopitelně ale bude záležet na zájmu upisovatelů (kupujících).

Ilustrační obrázek - V roce 2012 lze očekávat stagnaci české ekonomiky

Vydáno

V roce 2012 lze očekávat stagnaci české ekonomiky

Podle aktuálních dat se v roce 2011 výkonnost české ekonomiky zvýšila o 1,7 %, meziroční růst se však v průběhu roku postupně zpomaloval. Ve 2. pololetí ekonomický výkon stagnoval (mezičtvrtletní pokles HDP ve 3. i 4. čtvrtletí o 0,1 %). Pro letošní rok počítáme s mírným růstem HDP o 0,2 %, v roce 2013 by se měl ekonomický výkon zvýšit o 1,3 %.

Související dokument:

  • Makroekonomická predikce České republiky - duben 2012

Vydáno

Výsledky pokladního plnění státního rozpočtu za leden-březen 2012

Ke konci března 2012 dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 258,4 mld. Kč, celkové výdaje 281,1 mld. Kč a schodek hospodaření 22,7 mld. Kč. Meziroční srovnání je zkresleno u záloh na regionální školství, kde do konce března 2012 došlo k platbám již na první čtyři měsíce roku, zatímco v roce 2011 byla v tuto dobu proplacena pouze záloha na 1. čtvrtletí roku. Při očištění tohoto zkreslení by celkové výdaje byly nižší a schodek by dosáhl cca 16 mld. Kč.

Vydáno

Problémy čerpání prostředků z fondů EU

Ministerstvo financí vyvrací účelově zkreslenou interpretaci, že hlavním problémem čerpání prostředků z fondů Evropské unie je systém auditů Ministerstva financí. Za problémy konkrétního operačního programu je totiž vždy primárně zodpovědný jeho řídící orgán.

Vydáno

Stanovisko k procesu v kauze Mostecké uhelné společnosti

Rozhodnutí jsme očekávali, není to žádné překvapení. Pikantní je, že švýcarská prokuratura připojení doporučila, soud však byl jiného názoru. To nic nemění na naší pozici poškozeného. Budeme se dále jako poškození účastnit řízení, včetně vyžadování přístupu do spisu. Nikdo nás nemůže zbavit pozice poškozeného, byť budeme mít omezenější procesní pravomoci. Podle našich informací, i kdyby soud naší žádosti o připojení vyhověl, odkázal by nás tak jako tak na civilní žalobu podanou u jiného soudu. Civilní žaloba bude podána v průběhu dubna.

Mgr. Ondřej Jakob
tiskový mluvčí MF

Vydáno

Pokladní plnění státního rozpočtu ČR za únor 2012

Podle údajů na účtech Ministerstva financí vedených v ČNB dosáhly k 29. únoru 2012 celkové příjmy státního rozpočtu 167,5 mld. Kč, celkové výdaje 184,0 mld. Kč a schodek hospodaření 16,6 mld. Kč (v únoru 2011 vykázán schodek 22,8 mld. Kč).

Vydáno

Návrh úspor v organizačních složkách státu a státních fondech

Náměty ministra financí Miroslava Kalouska na zjednodušení agend a zrušení duplicit v organizačních složkách státu a ve státních fondech ilustrují následující tabulky. Zkratka FM označuje funkční místa. Náměty byly předloženy Poradě ekonomických ministrů.

Aktualizováno

Česká republika úspěšně vydala emisi 10letých dluhopisů denominovaných v euro

Česká republika úspěšně vydala emisi 10letých dluhopisů denominovaných v euro v celkovém objemu 2 miliardy euro s ročním pevným kupónem ve výši 3,875%.

„Transakce potvrdila status České republiky jako velmi důvěryhodného emitenta“, uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Transakce byla úspěšná i přes složitou situaci na finančních trzích, celková poptávka investorů přesáhla nabídku o 1,5 mld. euro.